Gépi kútfúrás szárazon
Gépi kútfúrás szárazfúrási eljárással
A képek sajnos nem egy fúrásunkon készültek, de jól visszaadják egy szárazfúrás menetét.
A szakszerű kútfúráshoz ma már kútfúrógépet használunk. Ellentétben a kézi fúrással, egy kút lemélyítése így egy pár óra alatt elvégezhető.
A képen a fúróberendezés látható felállított toronnyal..
A torony függőleges felállítása után, lemélyítjük az első acél fúrócsövet. Az első fúrócső alján keményfém vagy gyémánt fogak vannak, amelyek a kőzetet felaprítják. A csövek speciális menettel csatlakoznak egymáshoz, és a fúrógép nagy erővel hidraulikusan fel-le mozgatja, illetve forgatja az egész rakatot.
Miután a fúrócső le lemélyítésre került, elkezdődhet a fúrás a talajvízszintig. Miközben egyre mélyebbre fúrunk, a védőcsövet is folyamatosan mélyebbre és mélyebbre nyomjuk, megelőzve ezzel a furat beomlását.
Itt látható, amint a spirálfúró a furadékot a felszínre szállítja. A talajvízszint elérése után iszapolóval mélyítünk tovább, mivel a talajvízlemosná a furadékot a fúróról.
Az iszapoló lényegében egy cső, amely az alján egy szeleppel el van zárva, ami ugyan beengedi az anyagot a fúróba, de az már ki nem tud jönni.
Folyamatos fel-le mozgatás által keletkezik egy vákum, amely beszívja az anyagot a furatból. Kb. 2-4 perces mozgatás után kivesszük a kanálfúrót és kiürítjük.
Miután elértük a megfelelő mélységet, beépítjük a fúrólyukba a szűrőt a béléscsővel
Itt építjük be az utolsó béléscsövet.
Egy pillantás felülről a majdnem kész kútba
Előkészítjük a szűrőkavicsot, amely a kútba kerül
A kút vízadórétegét agyaggal választjuk el a szennyezett talajvíztől.
Miközben a kavicsot és az agyagot beleszórjuk a kútba, folyamatosan visszahúzzuk a védőcsövet, mivel a beszórt anyag már képes a furat falát megtámasztani.
Miután elkészült a kút, szivattyúzással homoktalanítjuk.
Itt látható, amint a kitermelt víz lassan elkezd tisztulni.
Kis idő elteltével egyre tisztább a víz





